2.Starptautiskā Mūzikas olimpiāde 2014

Arī 2.Starptautiskajā Mūzikas olimpiādē nepārspēti palika Latvijas dalībnieki! Zelta diploms un 1.vieta vecākajā grupā Anetei Viļumai, Zelta diploms un 1. vieta jaunākajā grupā Renātam Cvečkovskim, Zelta diploms un 2.vieta jaunākajā grupā Laurim Gatim Žarinovam un Zelta Diploms un 3.vieta jaunākajā grupā Andrejam Mārtiņam Grīnbergam. Sudraba diploms Sallijai Kļavkalnei un Bronzas diploms Megijai Petinenai. Mēs ar Jums lepojamies!

Šajā lapā apkopota Latvijas pārstāvjiem un viņu skolotājiem saistoša informācija, lūdzu, ņemt vērā, ka visa pamata informācija atrodama 2.Starptautiskās Mūzikas olimpiādes mājaslapā.
_________________________________________________________________________________

Ar "Izglītība un Kultūra" redaktores Daigas Kļanskas atļauju pārpublicējam rakstu ar nosaukumu:


II starptautiskajā mūzikas olimpiādē „Rīga 2014” uzvar Latvijas jaunieši





II starptautiskajā mūzikas olimpiādē „Rīga 2014”, kas notika Rīgā no 30. aprīļa līdz 3. maijam, abās vecuma grupās uzvarēja Latvijas jaunieši: Renāts Cvečkovskis no Daugavpils Saskaņas pamatskolas un Anete Viļuma no Rīgas 6. vidusskolas.

Olimpiādē piedalījās 21 vispārizglītojošo skolu skolēns no Polijas, Slovēnijas, Čehijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

I starptautiskā mūzikas olimpiāde notika 2012. gada pavasarī Tallinā, kur sešu Eiropas valstu konkurencē Latvijas jaunieši ieguva gan zelta, gan sudraba, gan bronzas diplomus, savukārt Ēriks Zeps no Rēzeknes 5. vidusskolas ieguva 1. vietu vecākajā grupā, tādēļ olimpiādes simbols – koka zirdziņš, olimpiādes iniciatores Enes Kangromas pasniegts, nonāca Latvijas Vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas valdes priekšsēdētājas Rūtas Kanterukas rokās ar vēlējumu nākamo olimpiādi 2014. gada pavasarī sarīkot Rīgā. Tā arī veiksmīgi norisinājās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) ar tās mācībspēka atbalstu.

Starptautiskās mūzikas olimpiādes mērķis ir paaugstināt muzikālās izglītības prestižu un veicināt vispārizglītojošo skolu bērnu un jauniešu muzikāli radošo spēju un prasmju attīstību, teorētisko zināšanu pilnveidi, dodot pozitīvu ieguldījumu Latvijas un citu Eiropas valstu mūzikas kultūras attīstībā. Olimpiādes noslēgumā tās idejas autore E. Kangroma pauda prieku, ka beidzot arī mūzika ir kļuvusi par tikpat svarīgu mācību priekšmetu kā visi pārējie, kuros jau ilgu laiku notiek olimpiādes.

II starptautiskās mūzikas olimpiādes dalībnieku sniegumu vērtēja starptautiska žūrija, kuras priekšsēdētājs bija komponists Ēriks Ešenvalds.

Starptautiskajā mūzikas olimpiādē, tāpat kā 3. valsts atklātajā mūzikas olimpiādē, skolēni piedalījās divās vecuma grupās: 1. grupa – 12–14 gadu; 2. grupa – 15–18 gadu. Olimpiāde notika trijās daļās:

1) mūzikas klausīšanās, mūzikas teorija (rakstiski); dziedāšana (spēlēšana) un ritmizēšana no lapas (katrs dalībnieks izlozēja vingrinājumus un izpildīja tos individuāli);

2) tautasdziesmas, solodziesmas atskaņošana (koncertsituācijā). Tautasdziesma vai solodziesma pēc skolēna izvēles, to varēja izpildīt a capella vai ar pavadījumu;

3) savas kompozīcijas atskaņošana (koncertsituācijā). Oriģinālkompozīcijas ilgums – trīs minūtes, tās bija gan oriģināldziesmas, gan instrumentāli oriģinālskaņdarbi, gan arī tautasdziesmu apdare.


Nākotnē daži būs komponisti!

II starptautiskās mūzikas olimpiādes „Rīga 2014” žūrijas komisijas priekšsēdētājs komponists Ē. Ešenvalds, vērtējot olimpiādes dalībnieku stiprās puses, atzīst, ka tā bijusi viena – forma. Trīs minūšu ilgā kompozīcija katram no 21 olimpiādes dalībnieka bijusi tik skaisti noapaļota, ka nebijis, ko iebilst. „Viņi teorētiski ir tik labi sagatavoti un spēcīgi – tas priecē. Viņu kompozīcijās bija jūtami pirmie radošuma asni, kas bija pirmās biklās melodiskās intonācijas, aranžējumi, kaut kādas interesantākas krāsas harmonijā. Bija brīnišķīgs skaņdarbs par joku, kur izpildītāji bija neparasti tērpušies un uzkrāsojuši grimu, kā arī papildinājuši skaņdarbu ar horeogrāfijas elementiem. Mani priecē tas, ka teorētiski viņi ir ļoti spēcīgi un uz šīs teorētiskās bāzes var veidot savu radošumu – var aiztaisīt acis un pacelties spārnos, ieklausīties vējā, ūdeņos – un tad top kaut kas skaists. Es domāju, ka no 21 olimpiādes dalībnieka nākotnē daži būs komponisti,” ir pārliecināts Ē. Ešenvalds. Runājot par mūzikas teoriju, kas dažkārt nav jauniešu stiprā puse, žūrijas komisijas priekšsēdētājs uzskata tā: „Man šķiet, ka dzīvē pierādās: ja cilvēks ir vispusīgs, tad viņam kaut kā pietrūkst. Man liekas, ka cilvēkam nav labi būt vispusīgam. Ir labi būt ķertam jeb trakam, jeb tādam, kurš ir orientēts uz kaut ko konkrētu – vai nu tā būtu kompozīcija, vai dziedāšana, vai staigājoša mūzikas vēstures zināšanu enciklopēdija, jo ir arī tādi muzikologi. Šī olimpiāde lieliski parādīja: ja kādam ļoti labi veicas teorijā, tad kompozīcijā viņam bija viduvējs līmenis. Mēs nevaram prasīt būt izciliem visās nozarēs. Tas bija jūtams arī olimpiādē. Piemēram, viena Lietuvas jauniete var dziedāt visu – tautiskā garā, estrādes, popmūzikas žanrā: viņai skan viss, ko dzied. Cits ir biklāks instrumentālists, bet viņš atkal bija tik skaists kompozīcijā. Jaunā paaudze ir brīnišķīga.”

Arī II starptautiskajā mūzikas olimpiādē „Rīga 2014” uzvaras laurus abās vecuma grupās plūca Latvijas jaunieši, tādēļ žūrijas komisijas priekšsēdētājam jautāju, ar ko izskaidrojams, ka mūsu jaunieši ir tik talantīgi. „Man šķiet, ka Latvijas pedagogi visnopietnāk bija veikuši dalībnieku iepriekšējo atlasi, ieguldījuši daudz darba dalībnieku sagatavošanā un spēj novērtēt, kas šī ir par olimpiādi. Latvieši rezultāta latiņu uztur ļoti augstu un neļauj tai noslīdēt. Arī pirmajā olimpiādē pirms diviem gadiem Igaunijā latvieši uzvarēja. Mani priecē tas, ka kaimiņu zemju dalībnieki negrib padoties, tas bija jūtams žūrijā, kur bija pārstāvji no visām valstīm, kas piedalījās olimpiādē. Žūrijā neko nav iespējams aiz labas gribas nolobēt, jo punkti parāda visu. Mēs visi dzirdam, kā katrs dalībnieks spēj izpildīt ritmu, solfedžēt, komponēt. Kompozīcijā pat nebija, par ko strīdēties ar kolēģiem, jo rezultāti bija identiski. Kad uzzinājām kopvērtējumu, tas sakrita ar katra individuālo vērtējumu. Es ļoti priecājos par koleģiāli draudzīgo atmosfēru. Lai arī ir sacensības gars, nav iekšpolitikas un ārpolitikas, rezultātu vērtējums ir taisnīgs un godīgs,” atzīst Ē. Ešenvalds, priecājoties būt klāt šajā trīs dienu brīnumā Rīgā. Komponists stāsta, ka konkursu vērtēšanā viņš nonācis, pateicoties komponistes Selgas Mences ieteikumam. „Pieredze ir uzkrāta, nu jau esmu bijis arī žūrijās ārvalstīs. Esmu priecīgs izmantot šo pieredzi un zināšanas un būt par vidutāju starptautiskā vidē, kur viens žūrijas loceklis runā angliski, viens – vāciski, viens – krieviski,” saka Ē. Ešenvalds.



Sevi vēlas realizēt pedagoģijā

Rīgas 6. vidusskolas abituriente A. Viļuma stāsta, ka pirmo reizi mūzikas olimpiādē piedalījusies pirms trijiem gadiem: uzvarējusi skolā, taču slimības dēļ Rīgas mēroga olimpiādē nav varējusi piedalīties. Pērn meitene uzvarējusi olimpiādes Rīgas kārtā, bet valsts mēroga olimpiādē nevarējusi piedalīties, jo bijis jābrauc uz ārzemēm. „Tas ir brīnums, ka šogad esmu tikusi līdz finālam. Paldies skolotājiem, jo bez viņiem neko nevarētu sasniegt!” saka jauniete. Kad vaicāju, kuras ir viņas stiprās puses, Anete sakautrējas un par tām lūdz pastāstīt savu skolotāju Intu Godiņu. „Anetei ir daudzas stiprās puses. Viņai ir gan muzikalitāte, gan absolūtā dzirde, gan vijoļspēle, orķestru pieredze, viņa dzied solo koros. Latvijā nav daudz dziedātāju, kas var brīvi un skaisti dziedāt trešās oktāvas skaņas. Tā ir dabiska Dieva dāvana. Arī kautrība un emocionalitāte ir stiprās puses. Anetes panākumi ir balstīti nopietnā darbā, kopīgā vecāku un daudzu skolotāju ieguldījumā. Mans devums ir vismazākais. Katrs pedagogs pa pilieniņam ir ieguldījis, un, ja bērns to ņem pretī, tad finālā sanāk arī kas skaists,” stāsta I. Godiņa. Nākamais A. Viļumas mērķis ir veiksmīgi pabeigt vidusskolu un iestāties JVLMA. „Es ilgi domāju, kas man ir piemērotākais, un šķiet, ka es varētu studēt mūzikas pedagoģiju: ja man ir daudzas stiprās puses, tad visveiksmīgāk tās var realizēt pedagoģijā,” uzskata olimpiādes uzvarētāja.

Uzvarētāji:

Jaunākā grupa:
1. vieta – Renāts Cvečkovskis (Latvija)
2. vieta – Lauris Gatis Žarinovs (Latvija)
3. vieta – Andrejs Mārtiņš Grīnbergs (Latvija), Gintare Valionīte (Lietuva)

Vecākā grupa:
1. vieta – Anete Viļuma (Latvija)
2. vieta – Lukašs Janata (Čehija)
3. vieta – Marianne Leibura (Igaunija)
___________________________________________________________
Reģistrācija

Tiešsaites reģistrācijas anketa Lūgums nekavējoties aizpildīt šo anketu angļu valodā.

Ja nepieciešama palīdzība, sekojiet šīm norādēm:

Sadaļā Country ievadiet Latvija;
Sadaļā Participant's name and second name - dalībnieka vārds un uzvārds;
Sadaļā Group - izvēlieties Group 1 ja dalībnieks startēs jaunākajā grupā, izvēlieties Group 2, ja vecākajā grupā;
Sadaļā Participants age izvēlieties dalībnieka vecumu uz 2014.gada 30.aprīli;
Sadaļā Composition norādiet orģinālkompozīcijas nosaukumu un izpildītāju sastāvu;
Sadaļā Song norādiet dziesmas mūzikas autoru, teksta autoru, dziesmas izcelsmi un, ja iespējams, īsu aprakstu angļu (vai latviešu) valodā, par ko ir šī dziesma.
Sadaļā Any specific needs regarding performance? norādiet, ja kādā no priekšnesumiem nepieciešams īpašs skaņas / video vai kāds cits aprīkojums? Vai nenorādiet neko, ja īpašu prasību nav.
Sadaļā Participant's CV brīvā formā aprakstiet ne vairāk kā 5 teikumus par dalībnieku - skolu, īpašiem, talantiem, ģimeni, u.tml.;
Sadaļā Teacher's Name norādiet skolotāja vārdu un uzvārdu;
Sadaļā Coments / Questions norādiet, ja ir kādi jautājumi vai komentāri par olimpiādes gaitu;
Sadaļā Contact information - norādiet skolotāja e-pasta adresi un telefona numuru.

___________________________________________________________
Īsa vēsture

Kā zināms, 2012.gada 25.-29.aprīlī, Igaunijas galvaspilsētā Tallinā notika 1.Starptautiskā mūzikas olimpiāde. 6 Eiropas valstu konkurencē Latvijas dalībnieki godam pārstāvēja savu valsti un guva spožus panākumus.
Lasīt vairāk
Rēzeknes 5.vidusskolas 12.klases skolēna Ērika Zepa izcīnītā uzvara paredz LVIIMSA 2014.gadā rīkot 2.Starptautisko Mūzikas olimpiādi Latvijā.

___________________________________________________________
Svarīga informācija

2.Starptautiskā Mūzikas olimpiāde 2014 notiks Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Kr.Barona ielā 1 no 2014.gada 30.aprīļa līdz 3.maijam.

Tajā piedalīsies dalībnieki no Lietuvas, Polijas, Igaunijas, Slovēnijas, Čehijas un Latvijas.

Latviju pārstāvēs sekojoši skolēni:
Andrejs Mārtņš Grīnbergs no Ventspils 4.vidusskolas,
Lauris Gatis Žarinovs no Rīgas 93.vidusskolas,
Renāts Cvečkovskis no Daugavpils Saskaņas pamatskolas,
Anete Viļuma no Rīgas 6.vidusskolas,         
Sallija Kļavkalne no Jelgavas 4.vidusskolas un 
Megija Petinena no Kārsavas vidusskolas.

___________________________________________________________
Dalības maksa

Dalības maksa 2.Starptautiskajai Mūzikas olimpiādei noteikta 50,00 Euro apmērā. Tā segs dalībnieku dzīvošanu studentu hostelī Rīgā 3 naktis un pusdienas 1. un 2. maijā. 
Dalības maksa 25,00 Euro apmērā segs ēdināšanas izmaksas, jo Rīgā dzīvojošiem dalībniekiem naktsmītnes Rīgā nav nepieciešamas.

LVIIMSA konta numurs:
Reg. Nr. 40008156304
Konta Nr.LV74NDEA0000083614772
SWIFT / BIC: NDEALV2X

Lūgums samaksāt dalības maksu 50,00 Euro apmērā līdz šī gada 17.aprīlim (vai ātrāk) LVIIMSA kontā, norādot sekojošu informāciju: 
  • Andrejs Mārtņš Grīnbergs, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
  • Renāts Cvečkovskis, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
  • Megija Petinena, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
Skolotājiem un dalībnieku pavadošajām personām ir iespēja pieteikt naktsmītni Rīgā, kas maksās 8,00 Euro vienai personai par nakti, rakstot uz ruta.kanteruka@gmail.com

Lūgums samaksāt dalības maksu 25,00 Euro apmērā līdz šī gada 17.aprīlim (vai ātrāk) LVIIMSA kontā, norādot sekojošu informāciju: 
  • Lauris Gatis Žarinovs, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
  • Anete Viļuma, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
  • Sallija Kļavkalne, Latvija, dalības maksa 2.Straptautiskajai Mūzikas olimpiādei
___________________________________________________________
Dienas kārtība

Trešdiena, 2014.gada 30.aprīlis
Ierašanās.
17.00 - 17.55 Reģistrācija Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (turpmāk JVLMA) vestibilā
18.30 - Olimpiādes atklāšanas koncerts JVLMA Lielajā zālē (piedalās Jelgavas 4.vidusskolas meiteņukoris Spīgo. Mākslinieciskā vadītāja Līga Celma – Kursiete, diriģentes Liena Celma and Arta Jurgenovska)

Ceturtdiena, 2014.gada 1.maijs
10.00 - 12.55 Olimpiādes 1.posms (Jaunākā un vecākā grupa)
  1. Mūzikas klausīšanās un teorētiskies jautājumi
  2. Solfedžo/spēlēšanas un ritma uzdevumi individuāli
I jeb jaunākā grupa 120.telpā, II jeb vecākā grupa 123.telpā
13.00-14.00 - Pusdienu pārtraukums JVLMA kafejnīcā

14.00 - Dziesmu dziedāšana* I jeb jaunākā grupa LMT kamerzālē
16.00 - Dziesmu dziedāšana* II jeb vecākā grupa LMT kamerzālē

* Tai nav noteikti jābūt latviešu tautas dziesmai a cappella, tā var būt latviešu komponista orģināldziesma latviešu valodā, ar vai bez pavadījumu, protams, arī latviešu tautas dziesma ar vai bez pavadījumu, ja vēlaties.

19.00 - Sadraudzības koncerts LMT kamerzālē - katra dalībvalsts ir aicināta sagatavot priekšnesumu*, kas reprezentē savu valsti, valodu, kultūru, tautas tērpu. 

*Šis priekšnesums ir mājas darbs, kura sagatavošana ir dalībnieku (un viņu skolotāju) atbildība. Lūdzu skolotājus palīdzēt sagatavot vienotu  priekšnesumu, kas atbilstu augstāk minētajām prasībām. Šis priekšnesums netiks vērtēts.

Sadraudzības koncertā aicināti piadalīties arī sekojoši III Latvijas Mūzikas olimpiādes dalībnieki: 

Timotejs Gulbis ar kompozīciju "Manā dzimtenē";
Dāvids Krists Balodis ar kompozīciju "Koncertmaršs" trompetei;
Jēkabs Kristiāns Kindzulis ar latviešu tautas dziesmas apdari "Es izjāju prūšu zemi";
Nikola Tohva ar kompozīciju "Sapņu lauskas";
Zanda Grīnberga ar kompozīciju "Ziemas diena" koklei un
Lāsma Sondore ar kompozīciju "Trīs cerības".

Piektdiena, 2014.gada 2.maijs

10.00 - 12.55 Oriģinālkompozīciju koncerts (jaunākā grupa) LMT kamerzālē
13.00-14.00 Pusdienu pārtraukums JVLMA kafejnīcā
14.00 - 16.55 Oriģinālkompozīciju koncerts (vecākā grupa) LMT kamerzālē
18.00 - Noslēguma koncerts un apbalvošana

Sestdiena, 2014.gada 3.maijs - brīvais laiks, došanās mājup.

___________________________________________________________
Saturs

2.Starptautiskās Mūzikas olimpiādes saturs un prasības ir ļoti līdzīgas Latvijas Mūzikas olimpiāžu prasībām, tāpēc šeit aprakstīti tikai pievienotie skaņdarbi un izpildītājmākslinieki!

Uzmanību dalībnieki, 2.Starptautiskās Mūzikas olimpiādes teorētiskajā daļā tiks iekļauti sekojoši skaņdarbi:

Jaunākā grupa:
Latviešu komponisti:
  1. Jāzeps Vītols - "Ametists" no svītas Dārgakmeņi
  2. Ēriks Ešenvalds - "O salutaris hostia" - http://www.youtube.com/watch?v=bPCj1yfdFfU
Izpildītājmākslinieki:
  1. Elīna Garanča 
Vecākā grupa
Latviešu komponisti:
  1. Jāzeps Vītols - "Gaismas pils" http://www.youtube.com/watch?v=pJ_RA3YLt9I
  2. Ērik Ešenvalds - "Leģenda par iemūrēto sievu" http://www.youtube.com/watch?v=detF17YIV40
Izpildītājmākslinieki:
  1. Baiba Skride 
  2. Andris Nelsons

___________________________________________________________
2.Starptautiskās Mūzikas olimpiādes himna

Visi dalībnieki ir tiek lūgti iepriekš apgūt Lietuviešu komponista Gediminas Purlys komponēto olimpiādes himnu "Cantemus ad unum omnes". Lūdzu, sekojiet saitei, lejuplādējiet notis pdf formātā. Himna tiks atskaņota atklāšanas un noslēguma koncertā.

___________________________________________________________
Pateicamies atbalstītājiem un sponsoriem


Nodibinājumam „Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” Live Riga, 


Rīgas Domes izglītības, kultūras un sporta departamentam,


Mūzikas instrumentu darbnīcai „Baltharmonia” un Gunāram Igaunim personīgi.


___________________________________________________________

Lūdzu sekojiet līdzi jaunumiem 2.Starptautiskās Mūzikas olimpiādes mājaslapā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru